​​​​​​​​​ארכיון היסטורי​​​הארכיון ההיסטורי של הטכניון ע"ש יהושע נסיהו

אוסף הארכיון ההיסטורי מהווה תיעוד שלם, נדיר בהיקפו, של התפתחות החינוך הטכנולוגי בארץ ישראל מסוף המאה ה-19, ובכללה גם היסטוריית הטכניקום והטכניון.

בארכיון ההיסטורי מצויים כיום כ 80,000 פריטים ו- 250,000 דפים המכילים אוספים נדירים של תצלומים, ספרים, שרטוטים, מפות, חוברות לימוד וכתבי עת.

האוסף כולו מאוחסן תחת בקרה אקלימית מוקפדת, בתנאי לחות וטמפרטורה מיטביים, בתיקיות אנטי-חומציות ייחודיות ובמכלי ארכיון ייעודיים. 

פריטי הארכיון עוברים תהליך מובנה של דיגיטציה וקיטלוג, המאפשרים איחזור, חיפוש והנגשת המידע, כחלק מהפרוייקט הממשלתי למיחשוב ארכיוני ישראל "רא"י".

​​תכולת הארכיון

  • מס​מכים, מכתבים, פרוטוקולים וצילומי מאמרים מעיתונים

החל מ-1907, מתחילת​ העלאת הרעיון להקמת אוניברסיטה טכנולוגית יהודית, דרך מלחמת השפות, ייסוד הטכניון, שתי מלחמות העולם ועד שנות ה-80 של המאה ה-20.

  • אוסף תמונות וצילומים היסטוריים 

משנות הטכניון הראשונות ועד שנות ה-70 של המאה העשרים.

  • אוסף אלכסנדר ברוולד (עזבון חלקי)

(Alexander Baerwald, 1878 - 1930) האדריכל והצייר היהודי-גרמני, מחלוצי האדריכלות הישראלית החדשה והסגנון האקלקטי בארץ ישראל, מתכנן בניין הטכניון הישן, בית הספר הריאלי ובתי המלאכה בהדר הכרמל, וממקימי הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. האוסף כולל תכניות של בנייני הטכניון בהדר הכר​​מל, בית הספר הריאלי, בתים שתכננן בחיפה, בתי כנסת ובתי ספר ברחבי הארץ, תחנות כוח ומבני ציבור ברחבי הארץ, וכן מבחר ציורים של ברוולד ופרויקטים שתכנן בעודו בגרמניה. 

  • ​​​אוסף תכניות צבאיות של פרופסור יוחנן רטנר 

(1891-1965) - אדריכל ופרופסור לאדריכלות בטכניון. תכניות צבאיות משנות ה-30 של המאה ה-20 להגנת ארץ ישראל והישובים בה מפני מתקפה של הגרמנים. יוחנן רטנר היה פעיל ומפקד ב"הגנה" והשתתף בהקמת הפלמ"ח, שרת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה, וכיהן כראש אגף התכנון של צה"ל ערב מלחמת השחרור. 

  • אוסף  מפות של גוטליב שומאכר (חלקי)

(1857-1925 ,Gottlieb Schumacher) - מהנדס אזרחי, אדריכל וגיאולוג, אמריקאי ממוצא גרמני, שהשתייך לטמפלרים, התגורר במושבה הגרמנית בחיפה והטביע חותמו על המיפוי והארכיאולוגיה של ארץ ישראל והמדינות השכנות. אוסף שומאכר כולל מפות של חיפה שהכין גוטליב שומאכר בשנים 1896-1911, אוסף של כ-58 מפות של ארץ ישראל (פלסטינה) והארצות השכנות, מפות של הגולן והחרמון ושל אתרים ארכיאולוגים כמו מגידו, סבסטיה וטבחה, שרובן הוכנו על ידי שומאכר וחלקן על ידי אחרים.

​תוכן העניינים של הארכיון​

​פניו​ת לארכיון

​בקשות לשימוש בחומר ארכיוני מתקבלות במחלקת מידע והדרכה בספרייה המרכזית: 

טל': 04-829-2513/2520 

דוא"ל: reflib@technion.ac.il​

שעות פעילות הארכיון: ימים א' – ה', בשעות 9:00-14:00

ביקורים יתקיימו בתיאום מראש בלבד, ובליווית ספרן.

 טופס בקשה  לשימוש ארכיון ההיסטורי (יימסר לספרן בצירוף תעודה מזהה שתוחזר לקורא בתום השימוש. בנספח לטופס יפורטו חומרי הארכיון שהיו בשימוש).

הארכיון היסטורי